Gramodrama, czyli poznajemy dawną Łódź


6 listopada, 2015 6:35 pm

2 listopada kilka klas miało szczęście uczestniczyć w zajęciach warsztatowych przygotowanych przez nauczycieli z Łódzkiej Akademii Dramy, realizowanych w ramach projektu „Ojczysty – dodaj do ulubionych”.

Uczniowie przyswoili powiedzenia z dawnej gwary łodzian oraz dowiedzieli się o wielu ciekawostkach związanych z naszym miastem sprzed ponad 100 lat. A wiedzę tę nabyli bawiąc się i śmiejąc. Tak się bowiem dzieje, kiedy w nauczaniu wykorzystuje się techniki dramowe.

Najpierw uczniowie zostali podzieleni na trzy niewielkie grupy. Każda pracowała w osobnej klasie z innym nauczycielem. Poszczególne zespoły przygotowały po jednej scence dramowej. Po godzinie intensywnej pracy (czy raczej zabawy) wszyscy się spotkali, aby powtórzyć poznane słownictwo gwarowe, obejrzeć zdjęcia starej Łodzi, a następnie zaprezentować swoją scenkę. Trzy scenki utworzyły spójną całość – opowieść o początkach naszego miasta.

Najbardziej jednak rozbawiło wszystkich zakończenie zajęć. Otóż troje nauczycieli prowadzących warsztaty oraz pani Marta zainscenizowali spotkanie łodzian na rynku sprzed wieku. Rozmawiali ze sobą, posługując się gwarą.  Uczniowie  uśmiali się do łez, co świadczy o tym, iż zrozumieli wprowadzone wcześniej wyrażenia i zwroty z mowy dawnych łodzian. A to wcale nie było takie proste.

CAM00698 CAM00699 CAM00717 CAM00726 CAM00727 CAM00728 CAM00730 CAM00737 CAM00740

W kategorii: ,