Szkoła Przysposabiająca do Pracy nr 1

logo SPP-2Szkoła Przysposabiająca do Pracy nr 1 dla uczniów niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu umiarkowanym lub znacznym wraz z występującymi sprzężeniami

Szkoła Przysposabiająca do Pracy ma na celu przede wszystkim:

• kształtowanie właściwych postaw wobec pracy,
  • przyswajanie podstawowej wiedzy o pracy,
  • poznawanie typowych sytuacji związanych z pracą,
  • uczenie wykonywania różnych czynności wytwórczych i obsługowych,
  • opanowanie podstawowych umiejętności i czynności pracy,
  • przygotowanie do podjęcia samodzielnej lub wspomaganej pracy.

Szkoła Przysposabiająca do Pracy kształci uczniów w zakresie:

Pomocnik wytwórcy pamiątek:

Na zajęciach uczniowie projektują i wykonują przedmioty dekoratorskie i pamiątkarskie m.in.. kartki świąteczne, dekoracje okolicznościowe, stroiki, biżuterię, z wykorzystaniem różnorodnych technik plastyczno-technicznych. Program obejmuje również elementy rękodzieła: szycia ręcznego, maszynowego, szydełkowanie, haftowanie, rzeźbienie.

Umiejętność wytwarzania przedmiotów dekoracyjnych i pamiątkarskich pozwoli uczniom w przyszłości:

• stworzyć możliwość zarobkowania poprzez sprzedaż wykonanych prac bądź do sklepów, bądź znajomym,
  • poczynić oszczędności w budżecie domowym, wykonując kartki okolicznościowe, drobne upominki, elementy dekoracyjne,
  • zorganizować czas wolny.

Pomocnik biurowy:

Zajęcia te uczą opanowania sposobów organizacji pracy biurowej, czynności praktycznych związanych
z obsługą urządzeń i wykonywaniem: kserowania, laminowania, bindowania dokumentów oraz podstawowej obsługi komputera i oprogramowania informatycznego.

Pracownik w gospodarstwie domowym:

I.     Nauka obejmuje zajęcia w pracowni gotowania, w której uczniowie kształcą m. in. umiejętności:

• posługiwania się sprzętem kuchennym: kuchenka gazowa, mikrofala, mikser, krajalnica, toster, frytkownica, zmywarka itp.
  • z zakresu obróbki wstępnej: mycie, czyszczenie, rozdrabnianie, miksowanie, krojenie.
  • planowania posiłku, sporządzania listy zakupów oraz samodzielnego ich dokonywania.
  • estetycznego podawania potraw i nakrywania do stołu.

II.    Nauka obejmuje także zajęcia ogrodnicze w przyszkolnym ogródku:

• nauka czynności związanych z pielęgnacją zieleni (podlewanie roślin, przycinanie drzewek, krzewów, pielenia, sadzenia)
  • nauka obsługi narzędzi ogrodniczych.
  • nauka czynności związanych z porządkowaniem terenu (grabienie, odśnieżanie, segregowanie śmieci).

III.   Nauka obejmuje również kształcenie umiejętności porządkowych (mycia małych i dużych powierzchni,  dozowania i stosowania środków myjących i  czyszczących), a także umiejętności potrzebnych w codziennym funkcjonowaniu:  prasowania, składania, dokonywania drobnych napraw odzieży itp.

W Szkole Przysposabiającej do Pracy odbywają się następujące zajęcia:

Funkcjonowanie osobiste i społeczne

Przysposobienie do Pracy

Zajęcia kształtujące kreatywność

Zajęcia rozwijające komunikowanie się

Wychowanie fizyczne i zajęcia sportowe

Zajęcia rewalidacyjne:

Rewalidacja pedagogiczna i logopedyczna

Rewalidacja umiejętności społeczno-emocjonalnych

Integracja sensoryczna

Rewalidacja komputerowa

Rewalidacja muzyczna i teatralna